Pianowe Urządzenie Gaśnicze GK
Do pianowych urządzeń gaśniczych zalicza się takie urządzenia gaśnicze, które oprócz wody wykorzystują również środek pieniący. Przede wszystkim znajdują zastosowanie i wskazane są w środowiskach, gdzie istnieje możliwość pożaru cieczy łatwopalnych. Rodzaj i ilość środka pieniącego zależy od chronionego materiału. Ogólnie można powiedzieć, że do wody dodaje się od 1 do 6 % koncentratu pieniącego.
Działanie gaszące roztworu pianowego zasadniczo składa się z trzech czynników:
- piana jest lżejsza i rozkłada się równomiernie na powierzchni substancji łatwopalnej oddzielając w ten sposób dopływ tlenu.
- gazy powstające w procesie spalania substancji łatwopalnej nie przedostają się poza powłokę piany i nie powodują zagrożenia wybuchem
- woda zawarta w mieszaninie wychładza substancję łatwopalną.
W zależności od materiału chronionego zagrożonego pożarem i miejsca zastosowania urządzenia gaśniczego, dzieli się ja na trzy grupy:
- Urządzenia ciężkie
– mieszanina wody i koncentratu pianowego jest ośmiokrotnie spieniana przez specjalne dysze - Urządzenia półciężkie
– spienianie mieszaniny powietrza i wody osiąga poziom od 20 do 200- krotności substancji wyjściowej. W tym celu stosuje się średnie dysze i rury. - Urządzenia lekkie
– w tym rodzaju urządzeń osiągana jest 1000-krotny efekt spienienia. W tak suchej pianie znajduje się w 1 m3 piany tylko 1 litr płynu (wody i koncentratu). W tym przypadku efekt chłodzenia odgrywa drugorzędną rolę.
Spienianie odbywa się z wykorzystaniem specjalnego mieszalnika, dysz, rur pianowych i generatorów.
Możliwości zastosowania urządzeń pianowych:
- hale produkcyjne i magazyny
- składy substancji łatwopalnych
- przemysł przetwórczy (materiały sztuczne)
- hangary lotnicze
- statki i budynki nadbrzeżne
W zależności od zamierzonego efektu należy wybrać odpowiednią opcję urządzenia gaśniczego.
Chętnie pomożemy Państwu w wyborze optymalnego rozwiązania.